حفاظت اطلاعات
|
بسمه تعالی
نام درس: امادگی دفاعی سازمان اموزش و پرورش استان اصفهان تاریخ : موضوع درس : حفاظت اطلاعات اداره اموزش و پرورش شهرستان تيران وكرون زمان : 90دقیقه شماره ی طرح درس: اموزشگاه : دبيرستان امام خميني (ره) مجری : محمد دادخواه | |
|
هدف کلی |
اشنایی با اهمیت حفظ اطلاعات |
|
اهداف رفتاری در سه حیطه شناختی عاطفی و روانی حرکتی |
اطلاعات را تعریف کنید . اطلاعات به چند دسته تقسیم می شوند . نامه حضرت علی (ع ) در نهج البلاغه شماره 53 به مالک اشتر در ارتباط با چیست ؟ بیان کنید . چرا مساله حفاظت اطلاعات در جنگ و جهاد مو ضوع جدیدی نیست ؟ با ذکر مثال توضیح دهید . حفاظت اطلاعات را تعریف کنید؟ عوامل افشای اطلاعات نظامی را نام ببرید . ضرورت همکاری با مراجع حفاظتی را بیان کنید . حفاظت گفتار را با ذکر مثال توضیح دهید . راه های افشای اسرار را نام ببرید . افشای اسرار به طور نااگاهانه را بنویسید . طبقه بندی اسناد و مدارک را توضیح دهید . سه اندرز حفاظتی را بیان کنید . برای حفاظت اطلاعات چه راههایی غیر از راه حل های ذکر شده در کتاب پیشنهاد می کنید. به نظر شما چرا باید از بیان مسائل خانوادگی در مجامع عمومی خودداری کرد در سه سطر نظر خود را بگویید . دانش آموزان بتوانند مراقب گفتار خود باشند . دانش آموزان نسبت به حفظ اسرار و اطلاعات علاقمند شوند. |
|
روش تدریس |
توضیحی ، یاران در یادگیری |
|
وسایل کمک اموزشی |
کتاب درسی گچ رنگی وتخته کلاسی انواع پوسترهای مربوطه مثل رسانه های اطلاعاتی ماهواره دستگاه های شنود و حفظ زبان و..... | |
|
فعالیت های مقدماتی |
ورود به کلاس سلام و احوال پرسی بررسی وضعیت فیزیکی و رواني فرا گیران حضور و غیاب بیان مناسب روز یا هفته نوشتن شعار هفته بر روی تابلو با گچی رنگی ((كل سر جاوز الاثنين شاع)) هر رازي كه از دو نفر تجاوز كند شايع مي شود . حضرت علي (ع) |
زمان |
|
5 تا 10 دقیقه | ||
|
ارزشیابی آغازین |
در ابتدا برای سنجش رفتارورودی فرا گیران و میزان اطلاعات و اموخته های قبلی انها سوالات زیر را از انها می پرسیم . - اطلاعات یعنی چه ؟ - به چه کسی جاسوس می گویند ؟چرا؟ - برای حفظ اطلاعات چه باید کرد؟ - اصول حفاطت را نام ببريد. و... |
5 تا 10 دقیقه |
|
امادگی و ایجاد انگیزه
|
درست همان زمانی که فراگیران توجهشان به موضوع جلب شده است و هر کدام به سوالات ما پاسخی را ارائه می دهند و مشتاق شنیدن پاسخ سوالات هستند برای ایجاد انگیزه و توجه بیشتر انها داستان زیر را برای انها تعریف می کنیم که به نوعی پاسخ گویی به سوالات مطرح شده نیز می باشد : پيامبر (ص) يهوديان بني قريظه را د ر قلعه اي تبعيد كرد . طايفه اوس از پيامبر خواستند آنهارا ببخشد. پيامبر فرمود آيا راضي هستيد حكميت را در اين مورد به يكي از شما واگذارم؟ گفتند بلي .پيامبر سعد ابن معاذ كه مجروح جنگي بود انتخاب كرد.انها گفتند ابوالبابه را بفرست تا با او مشورت كنيم يهوديان ابوالبابه را در ميان گرفتند و گفتند آيا ما حكميت سعد را بپذيريم ؟ او گفت مانعي ندارد ولي با دست اشاره به گردن كرد . يعني تسليم شدن به حكم سعد همان و گردن زدن همان ابوالبابه يكي از رازهاي سپاه اسلام را با اشاره افشا كرد و خود را خائن به خدا و رسول خدا معرفي كرد (27-28 انفال) فورا توبه كرد و به مسجد رفت و خود را به ستون بست و15 روز مناجات كرد تا اينكه خدا توبه او را پذيرفت و يك سوم اموالش را صدقه داد.. .... در ادامه پوسترهایی را که راجع به حفظ زبان انواع رسانه های اطلاعاتی و.... است را بر روی تابلو نصب می نماییم
|
10 دقیقه |
|
ارائه ی تدریس فعال
|
بعد از ایجاد این امادگی سوالاتی را بر روی تابلوی کلاسی با خطی خوانا مي نویسیم و از انها مي خواهیم که به این سولات پاسخ گویند . تعداد سوالات حدودا چهار مورد می باشد و مدت زمان پاسخ گویی به طور انفرادی 10 دقیقه می باشد. از فراگیران می خواهیم فکر کنند و سپس پاسخ سوالات را بنویسند بعد از اتمام این مدت زمان از انها می خواهیم به بحث و تبادل نظر دو نفری پرداخته و به سوالات پاسخ دهند ویا پاسخ های خود را تکمیل کنند زمان لازم برای این مرحله نیز 10-5 دقیقه می باشد. پس از ان فراگیران در گروه های سه یا پنج نفری به بحث گروهی پرداخته و پاسخ های خود را اصلاح و تکمیل می نماید . مدت زمان این مرحله (بحث گروهی) 10 دقیقه مباشد که پس از اتمام این زمان نماینده هر گروه به مدت سه دقیقه پاسخ سوالات را به کلاس ارائه می دهد . مدت زمان این مرحله نیز 15 دقیقه می باشد که پس از ارائه بحث نمایندگان گروه ها نتیجه گیری توسط معلم یا مدیر یادگیری صورت می گیرد و مطالب مورد نیاز جهت تکمیل بحث ارائه می گردد. سوالاتی که مرحله معلم مطرح می کند . سوالات بنیادی و اساسی است که به عنوان نمونه می تواند چند مورد ان را اشاره کرد . اطلاعات را تعریف کنید و انواع ان را نام ببرید . حفاظت اطلاعات یعنی چه ؟ راه های حفظ اطلاعات را نام ببرید . از چه راه هایی اطلاعات افشا می شوند نام ببرید . ایا اطلاعات و اسناد همگی از نظر ارزش یکسان هستند ؟ مثال بزنید اصول حفاظت را نام ببريد .... |
50 تا 60 دقیقه
|
|
خلاصه و جمع بندی
|
از انجائی که در این روش نکات مهم درس توسط فراگیران جمع بندی شده و ارئه می گردد از فراگیران می خواهیم علاوه بر مطالبی که گفته شد اگر نکته ای مهم در این ارتباط دارند بیان کنند و هم چنین برداشت های شخصی خود را راجع به حفظ اطلاعات ذکر نمایند |
|
|
ارزشیابی تکوینی
|
در پایان به منظور اگا هی از میزان یادگیری فراگیران از کل درس سوالاتی را از انها می پرسیم تا اگر اشکال و ابهامی در درک مطالب وجود دارد رفع گردد . سوالاتی مانند : اسناد به کلی سری را تعریف کنید امار نیروها و امکانات نظامی یک کشور جزء کدام دسته طبقه بندی اسناد است ؟ چرا؟ توضیح دهید . راه های افشای اسرار به طور نا اگاهانه را نام ببرید . چگونه مي توان اطلاعات را از دشمن كسب كرد؟ و.... |
5تا10 دقیقه |
|
تعیین تکلیف |
ضمن مطالعه ی درس برای جلسه اینده از فراگیران می خواهیم احادیثی را از ائمه ی اطهار و بزرگان دینی راجع به حفظ گفتار جمع اوری کرده و با خود به کلاس بیاورند همچنین درمورد راه های حفظ اطلاعات از بین بردن اطلاعات به منظور عدم دسترسی دشمن به انها وچگونگي گرفتن فاو توسط رزمندگان اسلام .... مطالبی را در یک صفحه جمع اوری کرده و برای جلسه ی اینده با خود به کلاس بیاورند |
5دقیقه |
